Najczęściej obecnie spotykanymi pieczątkami na rynku są standardowe, doskonale wszystkim znane pieczątki polimerowe (zwykłe automaty pieczęciowe z poduszką).
Ich działanie jest bardzo proste, mianowicie mechanizm pieczątki ma za zadanie obrócić gumkę stemplująca. Taka gumka będąc w pozycji „wyjściowej” cały czas dotyka poduszki na której znajduje się tusz i po przekręceniu jej przez mechanizm, odciska pieczątkę na kartce. Niestety często takie pieczątki się rozmazują i dodatkowo często same automaty w pieczątkach ulegają awariom, dlatego konieczna jest co jakiś czas ich wymiana (choć to zależy od tego, jak często jest ona używana i jakiej jest jakości).
Innym rozwiązaniem są pieczątki Preink, które są znacznie droższe, ale dzięki temu, że są bardzo łatwe w obsłudze, nieawaryjne i o znacznie lepszej jakości pieczątki, podbijają one rynek. Zasada ich działania polega na tym, że warstwa do stemplowania jest wykonana ze specjalnego tworzywa zawierającego mikropory, przez które bezpośrednio przelewa się tusz z pojemniczka (bez konieczności używania poduszki).
Dzięki temu stempel jest znacznie wyraźniejszy i trwalszy, a użycie specjalnego tuszu zapewnia pieczątkom preink znacznie dłuższą żywotność bez konieczności jego dolewania.